Home Україномовний блог Standard Deduction та Itemized Deduction – у чому різниця

Standard Deduction та Itemized Deduction – у чому різниця

Податкові відрахування дозволяють зменшити оподатковуваний дохід, таким чином знизивши розмір ваших зобов’язань перед IRS. 

Відрахування можуть бути Standard або Itemized. 

Standard deduction (Стандартне відрахування) є фіксованою сумою, яку можна відняти від свого доходу, зменшивши його розмір. 

Itemized Deduction (Деталізоване відрахування) – його розмір ви повинні розрахувати самостійно, використовуючи розрахунки, запропоновані IRS. 

У яких випадках який вид відрахування вигідніше застосувати, розглянемо далі у статті. 

Standard Deduction 

Standard Deduction у 2023 податковому році варіюється від $13,850 до $27,700 залежно від вашого Filing status.1 

Filing status Розмір відрахування 
Single $13,850
Married, filing jointly $27,700  
Married, filing separately $13,850 
Head of household $20,800  

Оскільки стандартне відрахування індексується з урахуванням інфляції, його розмір поступово збільшується з кожним роком. 

Крім того, Dependents, люди похилого віку і люди, які мають проблеми із зором, за законом мають право на додаткове, крім стандартного, відрахування.2 

Якщо ж ви вказані як Dependent у когось іншого, то ваше відрахування не може перевищувати $13,850.3 

Itemized Deduction 

Деталізація ваших відрахувань може бути вигідною, якщо їх сума перевищує стандартні відрахування. 

Деталізоване відрахування дозволяє вам конвертувати оподаткований податок в неоподатковуваний, якщо стаття ваших витрат передбачає певні податкові пільги. 

Якщо ви вирішите деталізувати витрати, підрахуйте свої відрахування за пунктами у Schedule А, потім введіть загальну суму у форму 1040 та подайте Schedule А разом із податковою декларацією. 

Деякі з доступних постатейних відрахувань включають: 

 • Медичні витрати: Медичні, стоматологічні, ліки, що відпускаються за рецептом, та інші витрати на здоров’я, включаючи деякі страхові внески, які перевищують 7,5% вашого AGI. 4 
 • Сплачені податки: Ви можете вимагати відрахування податку штату на прибуток та місцевих податків або податку з продажу, податку на нерухомість (майно) або податку на особисте майно у розмірі до $10,000. Ця сума знижується до $5,000 для Married, filing separately.5 
 • Відсотки з іпотеки: Відсотки, виплачені за іпотечними кредитами на суму до $750,000 за винятком кредитів під заставу будинку, які не використовуються для «купівлі, будівництва або покращення» власності, можуть бути зараховані в рахунок ваших податків. Якщо ви перебуваєте в шлюбі і подаєте заяву окремо, ваша заборгованість обмежена сумою $375,000 6 
 • Благодійні внески: ви можете вимагати відрахування внесків та пожертвувань, зроблених кваліфікованим організаціям, у розмірі до 60% від вашого AGI. Більшість надлишкових благодійних пожертв може бути перенесена до податкових декларацій у майбутньому терміном до 5 років. 7 
 • Програші в азартних іграх: якщо сума вашого програшу не перевищує загальну суму виграшу в азартних іграх, яку ви декларуєте, ви можете відняти її, використовуючи Schedule A. 8 

Above-the-line 

Коригування доходу “Above-the-line” включають: 

 • Витрати для вчителів та викладачів; 
 • Внески до певних кваліфікованих пенсійних планів; 
 • Відсотки за студентською позикою. 

Вони відразу віднімаються з отриманого доходу, щоб визначити ваш AGI. Ви можете претендувати на них в якості додаткових до стандартних відрахувань або до загальної суми деталізованих відрахувань, які потім відрахуються з вашого AGI. 

Яке відрахування обрати – стандартне чи деталізоване. 

Слід пам’ятати, що якщо ви і ваш чоловік (дружина) подаєте окремі декларації, ви обоє повинні застосовувати або стандартні, або деталізовані відрахування, тому що ваші доходи повинні збігатися. 

При цьому IRS повідомляє, що багатьом людям може бути вигідніше застосування саме стандартних відрахувань, а не деталізованих. 

Standard Deduction Itemized Deduction 
Фіксована сума, яку ви можете відрахувати з оподатковуваного доходу. Більш конкретна сума, яку ви можете відрахувати з оподатковуваного доходу. 
Розмір відрахування залежить від вашого Filing status, наявності Dependents та року подачі. Розраховується, виходячи з більш індивідуальних обставин/витрат.  
Легше розрахувати, але його застосування в деяких випадках може бути фінансово невигідним. Складніше розрахувати, але за певних обставин може суттєво заощадити ваші гроші. 

Таким чином, все зводиться до вашої особистої податкової ситуації і того, який вид відрахування посприяє більшою мірою зниженню розміру оподатковуваного доходу. 

Якщо вам складно розібратися із цим питанням самостійно, рекомендується звернутися до фахівця з податків. 

Висновок 

Яке саме відрахування застосувати залежить від загальної суми відрахувань. 

IRS зазначає, що платники податків із значними витратами на незастраховане медичне та стоматологічне обслуговування або ті, які сплатили відсотки за іпотечними кредитами, можуть отримати фінансову вигоду, застосувавши Itemized Deduction. 

Джерела статті: 

 1. IRS Provides Tax Inflation Adjustments for Tax Year 2023
 2. IRS 26 CFR 601.602: Tax Forms and Instruction (2023),” Page 14
 3. IRS Topic No. 551 Standard Deduction  
 4. IRS Topic No. 502 Medical and Dental Expenses  
 5. IRS Sales Tax Deduction Calculator
 6. IRS Publication 936, Home Mortgage Interest Deduction
 7. IRS Publication 526, Charitable Contributions
 8. IRS Topic No. 419 Gambling Income and Losses