Home Україномовний блог Що таке Filing Status (статус подачі)?

Що таке Filing Status (статус подачі)?

Filing status платника податків відіграє вирішальну роль при визначенні податкової ставки, за якою розраховуватиметься розмір податку, і суми Standard deduction (стандартного відрахування), яка застосовуватиметься до розрахунку оподатковуваного доходу. 

Тому дуже важливо перед поданням декларації правильно вказати свій Filing status, адже вибір неправильного статусу подачі може призвести до аудиту. 

Як визначити Filing status 

Filing status платника податків залежить від його сімейного стану та того, чи є на його утриманні залежні від нього члени сім’ї (Dependents). 

IRS передбачає п’ять статусів, з них при заповненні податкової декларації необхідно вибрати один, який найбільше підходить: 1  

  • Single;
  •  Married filing jointly; 
  • Married filing separately; 
  • Head of household; 
  • Qualifying widow(er). 

Визначення Filing status дозволяє з’ясувати розмір Standard deduction: 2  

Status 2023 Standard deduction 
  Single    $13,850
  Married Filing Jointly   $27,700
 Married Filing Separately    $13,850
 Head of Household   $20,800
Qualifying Widow(er)    $27,700

Щодо податкових ставок, то розмір податку для кожного Filing status буде різним. Наприклад, якщо взяти 22%: 3 

  • Single сплачують податок за цією ставкою з тієї частини свого доходу, яка перевищує $44,725 і до $95,375. 
  • Для Married taxpayers, що подають спільні декларації, ця цифра подвоюється: $89,450 до $190,750. 
  • Head-of-household filers сплачують податок 22% з доходу, що перевищує $59,851 і до $95,350. 

Як видно з прикладу, Filing status безпосередньо впливає на розмір податкових зобов’язань. 

Визначення сімейного стану 

Сімейний стан платника податків визначається станом на 31 грудня. 

The Single Filing status застосовується до платників податків, які не перебувають у шлюбі або станом на 31 грудня є офіційно розлученими. 

Крім того, вибір даного статусу передбачає, що на утриманні особи, яка подає декларацію, немає інших членів сім’ї. 

The Married Filing Jointly status можуть вибрати подружні пари, у тому числі одностатеві. Цей статус передбачає подання спільної декларації, у якій вказуються загальні доходи та витрати подружжя за звітний рік. 

Статус Married Filing Jointly (MFJ) надає дещо більше податкових пільг, ніж подання роздільної подружньої декларації. Це означає, що ви і ваш чоловік (дружина) несете «спільну та індивідуальну відповідальність», при цьому кожен з вас несе особисту відповідальність за точність декларації та за сплату належних податків. 

Наприклад, IRS може стягнути повну суму податку з вас особисто, якщо з’ясується, що ви і ваш чоловік (дружина) винні $15,000 у вигляді податків на ваші спільні доходи, навіть якщо ви заробили лише 10%. 

Married Filing Separately – статус, який передбачає подання подружжям окремих податкових декларацій. 

Особи, які обрали Married Filing Separately (MFS), не можуть претендувати на деякі податкові пільги та кредити, в тому числі на Earned Income Credit (кредит на зароблений дохід) та American Opportunity Credit (кредит на освіту). 

Причини, чому подружжя може захотіти подати документи окремо: 

  • Хтось із подружжя хоче подати податкову декларацію, а інший не має бажання робити це. 
  • Один із подружжя підозрює, що спільна декларація може бути неточною. 
  • Один із подружжя не бажає нести відповідальність за сплату повного податку, зазначеного у спільній декларації. 
  • Один із подружжя повинен сплатити податки, а інший – отримати відшкодування. 
  • Чоловік та дружина розійшлися, але ще не розлучилися офіційно, і вони хочуть, щоб їхні фінанси були роздільними. 

Варто зазначити, що навіть при виборі Married Filing Separately, подружжю доведеться узгоджувати податкову інформацію, якщо вони мають неповнолітніх дітей. У такому разі необхідно буде визначитися, хто з подружжя вкаже дітей як dependent (залежних членів сім’ї) у своїй декларації. 

Спільна подача декларації може призвести до зниження федерального податку, але подача роздільних декларацій кожним з подружжя передбачає окремі податкові зобов’язання чоловіка та дружини, що може бути корисно в плані мінімізації індивідуальних податкових ризиків. 

Head-of-Household Filing status – право на отримання цього статусу мають особи, які на 31 грудня не перебувають у шлюбі, при цьому під їхньою опікою є Dependent(s). 

У вас є право на цей статус, якщо ви станом на 31 грудня не перебували у шлюбі і якщо ви дбали про Dependent, наприклад, про свою дитину, яка проживала з вами більше 6 місяців впродовж календарного рока. 4 

Статус Head-of-household (HOH) передбачає, що платник податків оплачував більше половини вартості утримання свого домогосподарства протягом податкового року, але Dependent або діти повинні проживати з платником податків лише більшу половину податкового року. При цьому, щоб претендувати на цей статус, необхідно бути «considered unmarried» і не проживати зі своїм чоловіком (дружиною) протягом останніх 6 місяців. 

Qualifying Widow(er) With Dependent Child Filing status. Якщо хтось із подружжя помер протягом податкового року, то вдівець (вдова) за цей період може подати спільну декларацію. 

З наступного року вдівець (вдова) зможе подати заяву як Qualifying Widow(er) ще на два наступні роки або, також можливо, як Head of household. В іншому випадку доведеться подавати документи як Single. 4

Платник податків, який подає декларацію як Qualifying Widow(er), не може одружитися протягом двох років (термін дії статусу) і у нього має бути Dependent, який проживав з ним протягом усього податкового року. 

Чи можна змінити статус після того, як було подано декларацію? 

Подружні пари мають вирішити, хочуть вони подавати податкову декларацію за рік разом чи окремо.  

Якщо ж рішення змінилося, то можна перейти від двох окремих декларацій до єдиної спільної протягом трьох років з дати подання першої декларації. 4 

Перейти від спільної декларації до двох окремих можна лише до закінчення податкового терміну для цього податкового року. 4 

Висновок 

Визначення Filing status – важливий етап заповнення податкової звітності. Помилка під час вибору статусу подачі може призвести до неприємних наслідків. 

Якщо є сумніви, який статус вказати, можна скористатися сервісом IRS, на якому розміщений інтерактивный інструмент для правильного визначення статусу подачі декларації платників податків. 

Джерела статті: 

  1. Internal Revenue Service. “Taxpayers Should Know and Understand Their Correct Filing Status.” 
  1. Internal Revenue Service. “IRS Provides Tax Inflation Adjustments for Tax Year 2023.”  
  2. Internal Revenue Service. “Publication 501, Dependents, Standard Deduction, and Filing Information,” See ‘Filing Status’. 
  3. Internal Revenue Service. “What Is My Filing Status?”